Zapojení nového přenosného světla (přenosky)

Tento článek má pouze informativní charakter. Osoby bez elektrotechnického vzdělání nesmí provádět zapojení ani takto jednoduchých elektrických přístrojů. Pro zapojení si vždy objednejte odborníka, který jej provede správně.

Jak jsem již psal v úvodu, pokud nemáte elektrotechnické vzdělání s platnými zkouškami, nesmíte toto zapojení provádět. Nicméně jakýkoliv odborník elektrikář rád přijede a přenosku zapojí.

Já jsem si zakoupil přenosku slovenské výroby. Nerad totiž podporuji čínské fušery, kteří sice vyrobí přístroj zajímavého vzhledu, ale funkce a hlavně bezpečnost nedosahují potřebných parametrů.

Uvedená přenoska byl polotovar, šlo tedy jen o svítící část. K tomu bylo nutné pořídit vidlici (měl jsem ji v „železných“ zásobách) a přívodní kabel o dostatečné délce (já zvolil 10m).

Jako přívodní kabel jsem použil dvoužilový (u tohoto typu přenosky není nutný PE vodič) s vodiči o průřezu 1,5mm. Jeho označení je CGSG 2×1,5. Kabel je gumový z důvodu větší odolnosti oproti PVC.

Všechny komponenty pohromadě

Všechny komponenty pohromadě

Tím jsem měl vše potřebné připraveno. Oholil jsem potřebnou délku vodičů od kabelové bužírky a připevnil do těla přenosky.

Připevnění přívodního kabelu

Připevnění přívodního kabelu

Následně jsem oholil potřebnou délku vodičů (cca 5mm) a připojil je ke konektorům v přenosce. K objímce a ke spínači.

Připojení vodičů v těle přenosky

Připojení vodičů v těle přenosky

Tělo přenosky jsem smontoval a začal připojovat vidlici. Postup byl stejný, tedy oholení izolace a připojení k vidlici.

Připojení kabelu k vidlici

Připojení kabelu k vidlici

Je nutné dbát na správné připojení vodičů ve vidlici i v těle přenosky. Tedy kde je fáze a kde „nulák“, ale pro elektrikáře to nebude problém udělat správně.

Po připojení přívodního kabelu k tělu přenosky a k vidlici jsem našrouboval rtuťovou výbojku (běžně prodávanou pro svícení s pseudonymem „úsporná žárovka“).

Montáž výbojky

Montáž výbojky

Na posledním obrázku je vidět hotová přenoska schopná okamžitého použití.

Hotové zařízení

Hotové zařízení

Jak jsem několikrát předeslal, je podobná zapojení oprávněn dělat pouze elektrikář. Proto pro vlastní bezpečnost využijte služeb odborníka.

BastlerCZ (Michal Šika)