Využití plechovek od ředidla

Ředidlo se prodává v plechovkách o objemech od 0,5 litru do 5 litrů. A právě tyto plechovky můžeme dále využít.

Já osobně dělám to, že si ředidlo přelévám z plechovek do skleněných lahví se šroubovacím uzávěrem. Je to třebas lahev od vody Vincentka nebo tam mám jednu od nějaké whiskey a od činzána. Když si koupím plechovku 0,75 litru, tak se mi do těchto lahví bez problémů vejde. Díky uskladnění v lahvích mám přehled, kolik kterého ředidla ještě mám a kde bych měl doplnit zásoby (jako tomu bývalo kdysi, když se ředidla prodávaly v lahvích).

Co se týká prázdných plechovek, tak jsem je začal využívat pro různé další účely. V komoře jsem našel starý otvírák na konzervy po babičce. Takový ten pákový. Ten je přímo ideální pro otevírání těchto plechovek, protože jejich víčka jsou ze silnějšího plechu než u klasických potravinových konzerv a navíc je zde vyšší okraj plechovky. A tak by asi moderní otvírák nefungoval.

Vrchní víčko plechovky jednoduše otvírákem vyříznu. Jako u klasické potravinové konzervy. Díky konstrukci otvíráku mi na okraji plechovky nezůstane žádný ostrý okraj. Vyříznutá víčka pak dám standardně do sběru, stejně tak plastovou nálevku, která je v nich nasazená.

Víčko je ze silnějšího plechu než u klasické potravinové konzervy. Proto pro napíchnutí otvíráku i pro samotné řezání je třeba vynaložit trochu větší sílu. Není to ale nic nesnadného a zvládnou to v pohodě i slabší jedinci. (Tedy ti fyzicky slabší, u duševně slabších si nejsem zas tak úplně jistý, že to zvládnou.)

Takto připravené plechovky pak využívám pro různé věci. Třeba uskladnění větších šroubů, uskladnění kovových odřezků, uskladnění spojovacího materiálu. Nebo jako nádobku pro barvu při natírání (abych všude netahal pětilitrovou plechovku s barvou). A také jako nádoby pro praní štětců od barvy apod.

Jak vidno, různých využití je hodně a nemusíme kvůli tomu kupovat speciální nádoby. Stačí jen nevyhazovat prázdné plechovky od ředidel.

BastlerCZ (Michal Šika)