Projekt: Výroba truhlářských koz do dílny

Truhlářské kozy jsou jednou z nejdůležitějších pomůcek v dílně. Protože ne všechno se vejde na ponk (pracovní stůl), tak truhlářské kozy poslouží jako opora pro výrobek.

Popis řešení výrobku

Rozhodoval jsem se, jestli vyrobím kozy skládací nebo pevné (když pevné, tak jestli budou stohovatelné či nikoliv), dřevěné nebo kovové a jednoúčelové nebo víceúčelové.

Zvítězila varianta – pevné, stohovatelné, dřevěné a víceúčelové kozy – dle nákresu vlevo.

Rozměry jsou – délka nosné plochy je 90 cm, výška kozy je 78 cm.

Nosnou plochu ve tvaru „U“ vysvětlím dále v článku a vězte, že to má co do činění s víceúčelovostí koz.

Fotodokumentace z výroby je opět souhrnně ve fotogalerii na konci článku, kde u jednotlivých obrázků jsou popisky znázorněných kroků výroby.

Kozy jsou vyrobeny z hranolů cca 5,6 x 5,6 cm, původně měly 6 x 6 cm ale bylo nutné je ohoblovat. Nejprve jsem nařezal nohy na potřebné délky a potom základní části ložné plochy, které jsou také z těchto hranolů.

Dále se nosné plocha skládá ze dvou prken o délce 90 cm a šíři 8 cm. Tyto prkýnka jsou přilepeny podél hranolu tak, aby vytvořily tvar písmene „U“.

K této variantě jsem přistoupil proto, že to této nosné plochy můžu upevnit nástavce s větší délkou než mají stávající kozy (90 cm), nebo výškou. Nebo speciální nástavce s válečky pro posuv materiálu apod.

Díky této variabilitě můžu kozy při způsobit pro výrobky větších rozměrů, nebo když budu potřebovat nějaký výrobek umístit výše. A když na kozy připevním nástavec s válečky, bude možné materiál nebo výrobek posouvat.

Nástavce se ke koze upevní pomocí čtveřice šroubů velikosti M8 (4 šrouby na každé koze), které jsou umístěny v bočních prkýnkách.

Výroba

V prkýnkách na bocích nosného hranolu jsem před přilepením vyřízl kapsy na nohy. Dále jsem nohy uřízl pod správným úhlem (naměřil jsem ho pomocí přípravku – viz fotogalerie). A vyřízl výsledný prostor pro nosný hranol tak, aby vše do sebe zapadlo.

V průběhu výroby jsem ještě musel doplnit výztuhy připevněné na nohy koz pod nosným hranolem, aby celá konstrukce byla pevnější. A dále ještě výztužnou lať na spodku nosných hranolů, ke které jsou připevněny i výztuhy noh.

Všechny spoje jsou lepené a šroubované. Nosný hranol a výztuhy jsou lepeny klasickým disperzním lepidlem, nohy jsou k nosnému hranolu lepeny PUR lepidlem, které při tuhnutí trochu nabývá na objemu.

Kozy jsou smontované a slepené. Teď mě čeká ještě výroba speciálních šroubů, pro upevňování nástavců (to bude ale samostatný článek).

A taky ještě výroba těch nástavců, což bude ale jednoduchá věc, protože základní nástavec bude v podstatě jen hranol (nebo lať) velký tak, aby se vešel do prostoru nosné části.

BastlerCZ (Michal Šika)