Jak správně nabrousím nůž u sekačky

Nejen na začátku sezony, ale i v jejím průběhu, je třeba čas od času nabrousit nůž sekačky. Standardně se mi stává (a nejen mě), že během sekání přejedu nějakou krtinu, trefím kamen nebo kus betonu atp.

To samozřejmě noži sekačky moc neprospívá. Takže je třeba jej nabrousit. Postup je naprosto stejný pro sekačky se spalovacím i elektrickým motorem.

Sekačku si položím na bok a pomocí klíče uvolním zajišťovací šroub. Nůž musím jednou rukou při povolování šroubu držet, jinak se samozřejmě otáčí a nepovolím nic. Stačí mi, když si vezmu koženou pracovní rukavici, aby mě ostří neřezalo do ruky, a nůž jednou rukou přidržím, zatímco šroub uvolním.

Sekačku si položím na bok

Povolím šroub

Šroub úplně vyšroubuju

Když mám sekací nůž demontovaný, tak si ostří nejdřív prohlédnu, abych zjistil stav poškození.

Revize stavu ostří

Revize stavu ostří

Potom sekací nůž připevním pomocí svěrky ke stolu. Pak si vezmu klasický širší pilník a za dodržení původního úhlu obnovím ostří nože.

Poznámka: Dodržení úhlu je důležité, aby si sekací nůž zachoval svoje vlastnosti, jako je například schopnost odhazovat posekanou trávu do koše.

Broušení upevněného nože

Při broušení je nutné zachovat původní sklon ostří

Když mám sekací nůž nabroušený, můžu ho zase připevnit zpět na jeho místo. Je dobré ale nejprve zkontrolovat jeho vyvážení. To se provede tak, že nůž připevním na hřídel, ale zajišťovací šroub neutahuji, ale nechám jej uvolněný. Tak aby se na něm nůž mohl volně otáčet. Jestli se nůž nepřetáčí k jedné straně, ale drží se v poloze, ve které jej zanechám, můžu říct, že je dobře vyvážený (samozřejmě tato metoda není úplně přesná, ale pro domácí použití naprosto dostatečná).

Po tomto přezkoušení můžu šroub opět dotáhnout a sekací nůž jím zajisti.

Hotovo!

Poznámka: Vyvážení sekacího nože je důležité, jinak by sekačka při spuštění motoru vibrovala, což je nežádoucí. Došlo by tak k jejímu rychlému opotřebení a zničení. Navíc to klepání není zrovna dvakrát příjemné.

Jak jsem už psal, broušení sekacího nože je dobré provést dle potřeby několikrát za sezonu. Posekaný trávník vypadá lépe, když je zakrácen ostrým nožem.

BastlerCZ (Michal Šika)